Gombás fertőzések, körömgomba kezelése


Bőrgyógyászati magánrendelésünkön a körömgomba, és a bőrgomba kezelésre is van lehetőség!

A körömgomba és a bőrgomba a leggyakrabban előforduló bőrgyógyászati betegségek közé tartoznak, a körömgomba népbetegségnek tekinthető. A körömgombát és a bőrgombát okozó gombák típusai szerint lehetnek fonalas, sarjadzó (pl. Candida albicans) illetve penész gombák.

A körömgombára, a bőrgombára számos hajlamosító tényezőt ismerünk: csökkent védekezőképességű emberi szervezet, vashiány, elhízás, hormonális betegségek, cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, májgyulladás, keringési zavarok, érszűkület. Számos gyógyszer szedése mellett gyakrabban fordul elő a körömgomba és a bőrgomba, ilyenek az antibiotikumok, a szteroidok, az orális fogamzásgátlók.

A mechanikai behatás, a körömágyi sérülés, a szűk ruházat, illetve a szűk cipők fokozzák a körömgombára, bőrgombára való hajlamot. A napjainkban egyre gyakoribb, divatosabb uszodahasználat és szolárium használat is növeli a körömgomba és a bőrgomba előfordulását. A fokozott izzadás szintén hajlamosít a gombás bőrbetegségek kialakulására. A bőrgomba házi kedvenceinktől is elkapható, főként kutyáktól, macskáktól.

Bőrgombásodás, körömgombásodás esetén a bőrgyógyász megvizsgálja a hajas fejbőrt, a testfelszínt illetve a körmöket, szükség esetén mintát vesz a bőr illetve köröm elváltozásokból, rákérdez a páciens betegségeire, szokásaira.

A körömgomba, bőrgomba kezelésekor a bőrgyógyász felhívja a páciens figyelmét a hajlamosító tényezők szerepére, a bőrgyógyász rendelkezésére áll számos gomba ellenes ecsetelő, krém, kenőcs, körömlakk illetve belsőleg adható gombaellenes gyógyszer, amellyel hatékonyan gyógyítható mind a körömgomba, mind a bőrgomba.

A bőrgomba tünetei

A bőrgomba kialakulhat a hajas fejbőrön, a szakálltájékon, az arcon, a törzs bármely részén, a lábakon, a talpakon, a lábujjak között. Általában kerek, vagy ovális finoman hámló vörös viszkető foltokat láthatunk a bőrfelszínen. A talpakon hámlás, a lábujjak között a bőr felázása, vörösség, viszketés kialakulása a jellemző bőrgomba esetén.

Amennyiben sarjadzó gomba okozza a bőrgombát, elsősorban a nagyhajlatok, combtő, hónaljak, mellek alatti rész, hasi redők vörös, viszkető bőrelváltozásait láthatjuk. Candida gomba okozza a szájpenészt, a nemi szervek gombásodását, a csecsemőknél előforduló pelenka dermatitist is.

A körömgomba tünetei

A körömgomba megbetegítheti a kézkörmöket és a lábkörmöket, de a lábkörmökön jóval gyakrabban fordul elő. A körömlemez elszíneződik, fehér, sárga, barna színűvé válhat, a köröm töredezett lesz, fényét elveszíti, a körömlemez alatt morzsalékony ún. szarumassza alakul ki.
Hatékonyan belsőleg szedett gombaellenes gyógyszerekkel kezelhető, ennek ellenére 20-30%-ban tapasztaljuk a körmök újbóli visszafertőződését, elsősorban a lábkörmök gombásodása esetén.